Піклуйтеся про фізичне здоров’я дитини
Бережіть психічне здоров’я дитини
Створюйте умови для формування соціального здоров’я дитини
Цікаві дані про організм людини
Очі
Ніс
Дихання
Нюх
Смак
Вухо
Шкіра
площа поверхні тіла =(маса тіла х 4 + 7)/ (маса тіла +90).
Серце
Кров
Шлунок
Діти рано починають усвідомлювати статеві відмінності. Вже у віці 2,5- 3 роки вони можуть ставити питання про фізичну статеву різницю. З віком цікавість до тілесних особливостей чоловіків і жінок, до їхніх взаємин, проблем народження дітей зростає . І вона природна. Притаманна дитині здатність до наслідування дозволяє їй рано обрати певний взірець поведінки. Спочатку хлопчик або дівчинка імітує деякі зовнішні ознаки поведінки тієї людини, яка обирає як взірець для наслідування. Потім відбувається глибше прирівнювання себе до особистості людини-взірця. При цьому дитина запозичує не тільки деякі дії та зовнішні відмінні ознаки, але й такі складні якості особистості, як доброта , м’якість, стійкість тощо. З раннього віку взірцем для наслідування хлопчики , як правило, обирають батька, дівчатка — матір.
У дошкільному навчальному закладі дитина поводиться відповідно до своїх уявлень про те, якими мають бути хлопчики та дівчатка. Дівчатка частіше поводяться стриманіше: вони тихіше й боязкіші, відповідальніші й вимогливіші до себе та інших. Хлопчики ж, навпаки, з перших днів поводяться вільніше. Вони більш гомінкі й рухливі. У будь-якій ситуації хлопчики зазвичай швидше знайомляться один з одним, знаходять спільну справу. Вони віддають перевагу спортивним іграм.
Останнім часом психологи та педагоги відзначають зміни у поведінці хлопчиків і дівчаток. Так, дівчатка часом виявляють зухвалу «хлопчачу поведінку». А деякі хлопчики, навпаки, поводяться тихіше, спокійніше.
Як правило, хлопчики і дівчатка в дошкільному віці нібито не помічають одне од-ного і спілкуються окремо. Деякі дівчатка насторожено ставляться до хлопчиків. Вони відчувають не боязливість, а радше деяку недовіру до хлопчиків, чекаючи агресивності з їхнього боку.
У той самий час і дівчатка, і хлопчики виявляють цікавість до поведінки одне одно-го. Неабияку зацікавленість і разом з тим настороженість щодо представників протилежної статі виявляють діти, які не мають братиків і (або) сестричок у сім’ї. та ще коли вони не перебували в групі однолітків дошкільного навчального закладу. Перебуваючи в середовищі дітей, дошкільники проявляють суто «хлопчачі» й «дівчачі» форми поведінки, наповнюючи їх відповідним змістом.
Що робити батькам коли дитині 4-й рік життя?
Для задоволення інтересів своєї дитини про частини тіла, не варто ухилятися від її запитань. Одягаючи дитину, вкладаючи її спати чи купаючи її, завжди називати частини тіла- «голівка», «волосся», «оченята», «вушка», «носик», «ротик», «зубки». Не обмежувати дії дитини, а навпаки, спонукати її оберігати власне тіло. Наприк- лад, покліпати, якщо в очі потрапила порошинка чи вія. Хай вона на власному дос- віді переконається, що очі дуже вразливі. Їх треба оберігати. Так само переконливо потрібно довести значення усіх частин голови. Слід застерегти дитину, щоб вона не брала до рота бруд, незнайому їжу, різноманітні предмети, гучним криком не втом-лювати свій ротик. Не допускати , щоб у носові та вушні отвори дитини потрапляли сторонні предмети. Використовувати кожну слушну нагоду для вправляння органів чуття малюка. Організувати змагання типу «Хто перший почує», «Розпізнай за смаком», «Відгадай за запахом» та ін. Застерігати дитину від травмування різних ді-лянок голови. Пояснювати можливі негативні наслідки. Розказати їх , що голова — це дуже важлива частина тіла, тому треба дбати про неї.
5- й рік життя
Розглянути з дитиною, як її тіло вкрите шкірою, неначе одягом. Вона допомагає дізнатися про все, до чого б людина не доторкнулась. Шкіра, неначе очі. Особливо чутлива вона на кінчиках пальчиків. Доцільно продемонструвати, як можна розпізнати на дотик, наприклад, ложку, відрізнити її від виделки. За нагоди звернути увагу на шкіру як на захисника. Разом з дитиною з’ясувати , що шкіра відчуває холод і спеку, пояснити, щоб дитина знала, як одягатися, виходячи на прогулянку. Розказати дитині, що почервоніння, посиніння, «гусяча шкіра» - це ознака холоду. Волога шкіра, спітніла вказує на тепло. Дати дитині це відчути. Нехай вона з допомогою до-рослих застосовує захист шкіри: вчиться оберігати свою шкіру, помічає зміни в інших і пропонує допомогу — теплий одяг тощо. Чи навпаки — спітніння від спеки — зніми зайвий одяг.
6-й рік життя
Показати дитині, як відчути деякі свої внутрішні органи. Називаючи їх, не варто за-бувати пояснювати дитині, для чого вони служать. Не уникайте дитячих запитань, задовольняйте її інтерес. Потрібно давати доступні та необхідні їй знання. Наприклад, розказати, що серце — головний орган людського тіла. Хай дитина спробує від-чути його стук, знайде де воно. Пояснити: коли серце працює, то людина живе.
Не уникати відповідей, коли дитина хоче дізнатися про відмінність в органах виділення та статі. Саме батька мають пояснити, що і хлопчики і дівчатка відрізняються органами виділення, статурою, рисами обличчя. Правдиво задовольняти інтерес дитини щодо ознак своєї статі, відмінностей статі. Дівчаткам хочеться, зростаючи, стати жінками, а хлопчикам — чоловіками. Статева відмінність проявляється і в зовнішньому вигляді. Купуючи, шиючи дитині одяг, пояснити, чому один з них призначений для дівчаток, інший — для хлопчиків. У дівчаток утримують волосся довшим, прикрашають стрічками, заколками. Хлопчикам волосся підстригають коротше і тому частіше. Дівчатка і хлопчики можуть виконувати різні трудові доручення.
4-й рік життя
Хай дитина пригадає, з яких частин складається голова.
В мене кругла голова:
Ока два і вуха два,
Ніс один і рот маленький,
І волоссячко гарненьке.
Можливо, дитина визначить, для чого потрібні: губи — говоримо, захоплюємо їжу, допомагають говорити; язичок — говорить, співає, смакує, жує, ковтає. Запропонуйте дитині самостійно з’ясувати, чи можна говорити стиснувши губи, зуби, не рухаючи язиком. Через дві дірочки в носі ми дихаємо. Перевіряємо це, стиснувши й відпускаючи ніздрі. У носику є волосинки, що нагадують щіточки. Вони затримують повітря, щоб очистити і зігріти його. Ще є липуча рідина. Вона приклеює до носових волосинок порошинки, які ми вдихаємо з повітря. Поясніть: щоб вільно дихати, треба щодня і у разі потреби чистити ніс. Запропонуйте дитині роби-ти точковий масаж носа, щоб легше дихати і не хворіти — погладжувати, розтира-ти, пощипувати біля крил носа й на переніссі. Коли ніс закладений, то важко дихати. Над носом розміщені «два брати», які «через дорогу живуть, а один одного не ба-чать» ( очі). У них є захисники — повіки та вії. Дитина досліджує, що можуть і для чого потрібні очі: сприймають світло, колір, розмір, відстань; підказують напрям руху рукам, ногам. Хай дитина з’ясує, чи бачить, коли заплющить очі, чи може дістати іграшку , йти в певному напрямку. Загадка: Одне говорить, а двоє слухають, -- допомагає згадати, навіщо потрібні вуха: чують і розрізняють звуки. Дослідом перевірте: чи чути із заплющеними очима, вухами, ротом, носом. Можливо, дитина сама зможе з’ясувати, для чого людині голова, чому треба оберігати всі її частини.
5-й рік життя
Дізнайтеся, чи дитина раніше помічала, що все її тіло вкрите шкірою, наче оболонкою. Запропонуйте їй доглядати свою шкіру на руці й на щоці. Шкіра різна чи однакова? Розгляньте разом з дитиною шкіру на пальцях руки, коліні. З’ясуйте, що шкіра не прикріплена до одного місця, вона рухається, зсувається, може розтягуватися і стискатися. Перевірте це разом з дитиною — потягніть за мочку вуха, злегка вщипніть за руку, надуйте щічки. Якщо хоче, нехай згинає ногу в коліні, розтягує губи в усмішку. Дитина практично дізнається про еластичність шкіри. Разом досліджуй-те, що дитина відчуває на дотик до шкіри: притуліть до неї шматочок льоду, вколіть пальчик голкою, потримайте руку біля запаленої свічки, покладіть на шкіру шматочок вати і металу, суху і мокру тканину тощо. Допоможіть дитині переконатися в тому, що шкіра відчуває і впізнає те, до чого торкнулася, а також біль. Запропонуйте пересвідчитися в цьому, заплющивши очі й торкаючись до поверхні предметів. Розгляньте візерунки на шкірі пальців рук і зробіть відбитки фарбою в образному малюнку. Чи впізнає дитина свої відбитки? Пригадайте зовнішній вигляд шкіри різ-них людей. Спробуйте дізнатися за виглядом шкіри ( бліда, червона, нормальна, синювата) — здорова чи хвора людина, який у неї стан: спокійний роздратований, схвильований, збуджений.
6-й рік життя
Із практичного досвіду дитина знає, що є частини тіла, які вона бачить. Поясніть, що ще існують органи тіла, які заховані всередині тіла люди. Зовнішні частини тіла пов’язані з внутрішніми органами. Переконайте дитину в цьому. Запропонуйте ди-тині зробити вдих і видих. Вона показуватиме, як дихає. Щоб усі це помітили, не-хай спробує подихати носом і ротом. Поясніть, що через ніс повітря потрапляє все-редину тіла до легень уже очищеним. Спільно дійдіть висновку, що важливо дихати носом, а не ротом, щоб не забруднювати легені. Дослідіть разом з дитиною, як лю-дина їсть. Знаючи, що язик розрізняє страви на смак, дитина сама визначить, що він ще й подрібнює їжу разом із зубами та слиною. Далі їжа потрапляє у шлунок. Він розміщений всередині в животі. Кожен знайде його місце рукою. Хай дитина сама відчує, як б’ється її серце , приклавши руку. Поясніть, що серце розносить по всьо-му тілу кров, яку вона часто бачила, коли випадково поранилася. Чи здогадується дитина про те, що внутрішні органи треба оберігати не менше ніж зовнішні? Запропонуйте спочатку їй самій подумати, чому і як треба оберігати внутрішні ор-гани. Допоможіть їй зробити відповідні висновки. Узагальніть обстеження дитини, дійдіть висновку, що всі мають однакові органи всередині власного тіла. Дехто з ді-тей називає внутрішні органи, які часто називають дорослі: печінка, нирки тощо. Поділіться досвідом, як потрібно дбати про збереження своїх органів для власного здоров’я та заради довколишніх. Можливо, дитина сама запитає про частини тіла, різні в хлопчиків і дівчаток. В інтимних індивідуальних бесідах задовольняйте її ці- кавість , яка виникла спонтанно. Поясніть їй, що відповідно до статевих органів, з якими народжується дитина, їх поділяють на хлопчиків та дівчаток. А дорослих— на чоловіків і жінок. Так само, як і інші, статеві органи треба оберігати, не проявля-ти надмірної допитливості до них. Разом з дитиною дійдіть висновку, що важливо знати свою стать і з повагою ставитися до протилежної.
Дитино моя, ти знаєш, що ти єдина і неповторна і водночас розумієш, що схожа на інших людей. Наше тіло нагадує мудрий механізм, який може виконувати бага-то різних дій. За його допомогою ми можемо бігати, розмовляти, сміятися, гратися, працювати. В усіх однакова будова тіла: є голова, тулуб, руки, ноги й інші важливі органи. Тобі відомо, що на голові розміщені очі, ніс, рот вуха і волосся. Побесідуй-те про них.
Очі
У кожної людини є очі. Саме вони допомагають їй бачити усе довкола , оскільки є органами зору. Вони бувають різні: великі і маленькі, круглі і продовгуваті, веселі і сумні. А яких чудових кольорів! Адже завдяки райдужній оболонці колір очей може бути блакитним, синім, сірим, зеленим чи карим.
А що ж можуть наші очі? Незалежно від кольору, вони бачать і далеку зіроньку в небі, і близеньку мураху, що повзе по долоні. Коли сонечко сідає за обрій, очі підказують нам, що стало темно, а вранці сповіщають, що настав світлий день. Завдяки очам ми захоплюємося яскравими кольорами веселки, квітів, птахів, одягу людей та іншими цікавими речами, що є довкола нас. Очі допомагають нам побачити великий предмет, маленький, якої він форми: круглий, квадратний, трикутний чи інший. Ми сміливо йдемо дорогою, обминаючи калюжі, ями, велике каміння, піднімаючи ноги перед бордюром, бо очі попереджають нас про небезпеку. Спробуємо заплющити очі й перейти в іншу кімнату за іграшкою. Чи можливо це зробити? Звісно, важко. Отже, очі дуже важливий орган тіла людини!
Усе важливе завжди має охоронців. Очі — не виняток. Безпеку очей пильнують повіки, вії та брови. Потече з чола солоний піт, а в очі не потрапить – зупинять його брови. Спробує комашка залетіти в око — повіки миттєво врятує око. Подме вітер з пилом – у віях заплутається він. Таким чином, наші очі постійно захищені.
Але не можна покладатися лише на природних захисників. Щоб завжди мати здоровий зір, кожна дитина має сама піклуватися про власні очі. Для цього необхідно дотримувати таких правил:
Ніс
Посередині обличчя є невеликий горбочок рівненький або кирпатенький, який все-редині поділений перетинкою на дві частини. Кожна з них закінчується акуратною дірочкою. Ніс — важливий орган тіла людини. Для чого людині ніс?
Щоб носик міг виконувати свою роботу, йому необхідно допомагати:
Рот
Настав час поговорити і про рот. Нам без нього ніяк не обійтися, адже говоримо ми за допомогою рота, у нього кладемо смачну їжу, а коли докучає нежить навіть дихаємо ротом. Тож який він, ротик? Що в ньому відбувається?
Рот трохи нагадує будиночок, де є підлога, на якій зручно вмостився язик, стеля — піднебіння, стіни — внутрішній бік щік, двері — губи та зуби. Ми дивимося на себе у дзеркало і бачимо на обличчі гарненькі, червоні губи. За формою губ навіть можна визначити настрій людини. Кутики губ підняті догори, ротик усміхається — у людини гарний настрій. Опустилися кутики губ донизу — засмучена людина. Під час розмови губи дуже старанно нам допомагають. Навіть маму без губ не покличемо. Коли ми їмо, вони акуратно підбирають їжу, завдяки чому ми виглядаємо охайними.
Що ж ховається за губами? Бачимо, що там виблискують два ряди біленьких, рівненьких зубів. Хоча, на жаль, інколи вони бувають і жовтуваті, і з чорними ця-точками, і з дірочками. Тоді їх негайно слід лікувати.
Навіщо ж нам зуби? Зуби допомагають нам чітко і правильно промовляти звуки і слова. Вони потрібні, щоб відкушувати, подрібнювати і пережовувати їжу. Якщо уважно роздивитися, то можна розгледіти, що зуби неоднакові за будовою. Існує чотири види зубів. Гострі різці, що розміщені попереду, відкушують їжу, ікла — з боків, відривають її, а великі й малі кутні зуби перетирають їжу в лемішку. Спочатку в людини виростають молочні зуби. Їх лише 20. Потім вони поступово випадають. На їхньому місці виростають 32 постійних зуби, що розташовані на верхній і нижній щелепах. Щоб зуби були справді здорові й гарні, необхідно про них піклуватися:
Зуби закривають язик. Він теж багато чого вміє. Найголовніше те, що язик — орган смаку. Завдяки чому ми відчуваємо, що цукерка та печиво солодкі, оселедець — солоний, лимон — кислий. Але є маленька таємниця: не весь язик однаково реагує на смак. Кінчик язика впізнає солодке, бокові його частини — кисле і солоне, а корінь язика — гірке.
Перш ніж розпочати їсти, ми вдихаємо приємний запах смачної їжі й одразу від-чуваємо, як рот наповнюється слиною. Коли ми їмо, язик акуратно перемішує їжу, щоб вона вся змочилася слиною і почала перетравлюватися вже в ротику. Після цього він підштовхує пережовану їжу в горло, щоб її можна було ковтнути.
Дуже активним стає язичок під час розмови. Він без утоми рухається в ротику, тор-каючись кінчиком або спинкою то піднебіння, то зубів. Завдяки цьому у нас вихо-дять різноманітні звуки.
А ще за допомогою рота ми позіхаємо. Це ми робимо мимовільно, зовсім того не бажаючи. Позіхання — глибокий вдих та швидкий видих. Позіхаючи, ми збагачує-мо киснем свої внутрішні органи. Позіхання легко виникає, як наслідувальна дія. Позіхання корисне для здоров’я. Коли ми позіхаємо, наші дихальні шляхи максимально розширюються, мускули розслаблюються. Така собі гімнастика для рота. Потрібно пам’ятати, що при позіханні, вихована людина завжди прикриває рот долонею.
Вухо
Дійшла черга і до вух. Це теж наші помічники! Ми маємо здатність чути і розрізняти звуки, а робимо це саме завдяки вухам, адже вони є органом слуху. Поговоримо про зовнішнє вухо, тобто яке видно у дзеркало. Ту частину вуха, яку ми бачимо, називають вушною раковиною. Вона справді схожа на морську черепашку — мідію. Вушна раковина вловлює звуки. Вуха розрізняють голосний і тихий, дзвінкий і глухий звуки. Ця здатність дуже важлива для розвитку в людей вміння розмовляти.
Для того щоб добре чути , необхідно дотримуватися деяких правил.
Волосся
Більше трьох мільйонів волосинок вкривають все тіло людини, крім губ, долонь, і підошов ніг. Більшість з них надто тонкі та короткі й не зберігають тепло організму. Тільки довге волосся, яке росте на голові, утримує тепло. Волосся росте з кореня, що розміщений під шкірою. Від форми волосяного мішечка залежить, яким буде во-лосся. З круглого мішечка виростає пряме волосся, з овального — хвилясте, з плас-кого — кучеряве. Волосся може бути різного кольору (чорного, каштанового, рудо-го, русого, білого та ін.).
Волосся додає краси людині, тому за ним потрібно постійно доглядати:
Шкіра
Усе тіло людини вкрите шкірою. Шкіра — тоненька оболонка, яка захищає від пошкоджень внутрішні органи, регулює кількість води в організмі, не дозволяє бру-ду і мікробам потрапити всередину, контролює температуру тіла, відчуває дотик, тепло, холод і біль. А тепер поговоримо докладніше про будову і можливості шкіри.
Якщо подивитися на шкіру через збільшувальне скло, то можна побачити на ній маленькі отвори — пори. Коли стає жарко, через них із організму виділяється воло-га, яка , випаровуючись, охолоджує тіло і не дає йому перегріватися. Крім того , че-рез пори виходять з потом деякі шкідливі для організму речовини. На подушечках пальців помітні незвичайні візерунки з рубчиків і канавок. У кожної людини свій власний візерунок. У світі не існує двох людей, навіть близнюків, які мають однако-ві відбитки пальців.
Наша шкіра еластична. Вона може розтягуватися. Якби цього не було, ми не мог-ли б усміхатися, надимати щічки, згинати руки в ліктях, в кисті, а ноги – в колінах, у стопі, і взагалі, вільно рухатися і виконувати багато дій.
Шкіра допомагає нам орієнтуватися в довкіллі. Саме завдяки їй ми відчуваємо, що шерсть в котика м’яка і пухнаста, кактус колючий, лід твердий і холодний, вітер теплий , одяг після дощу мокрий, а на сонці сухий і багато чого іншого. Ми можемо визначати це все навіть із заплющеними очима.
А ще шкіра попереджає нас про небезпеку. Адже стане боляче, якщо торкнутися до гарячої праски, відкритого вогню, гострої голки тощо. Наступного разу вже не схочеться навмисне цього робити ,тому що пам’ять про біль залишається.
За виглядом шкіри можна визначити, чим займалася людина і який у неї стан. Якщо шкіра в хлопчика червона, спітніла, брудна, то, ймовірно, він грав із друзями у футбол і йому не зашкодить трохи відпочити і помитися, адже шкіра любить бути чистенькою. Якщо в дівчинки синювата шкіра, то зрозуміло, що вона дуже змерзла і їй не завадить трохи порухатися або тепліше одягнутися. Якщо на шкірі дитини висипало багато прищів, то її необхідно показати лікарю. Це може бути якась хво-роба.
Таким чином, ми визначили, що шкіра теж дуже важливий для людини орган. І про неї необхідно ретельно дбати.
Внутрішні органи
Ми поговорили про ті органи тіла, які можна побачити. Але ми не схожі на порож-ній м’ячик. Наш організм має складну будову. Усередині тіла теж містяться дуже важливі органи, кожен з яких старанно виконує свою роботу, і тоді ми почуваємося здоровими. Ми їх не бачимо та й відчуваємо, як працюють лише деякі з них.
Легені
Без повітря людина не може прожити і кількох хвилин. Дихати необхідно постій-но, тому що в повітрі міститься кисень, який необхідний для роботи всього організ-му. Ми вже з’ясували , що повітря вдихаємо носом. А куди ж воно йде далі? По спеціальних трубочках — трахеях і бронхах — повітря потрапляє в легені, до речі їх у нас дві:права і ліва.З легенів кисень,який принесло повітря, потрапляє у кров і роз-носиться нею на весь організм. Використане повітря видихається через ніс.
Чи можемо ми відчути, де розміщені легені? Це зовсім неважко. Коли ми вдихає-мо повітря, то складається враження, що у верхній частині тулуба, у грудній клітці, роздувається велика повітряна кулька. Під час видиху вона здувається. Там і розмі-щені легені.
Як і всі органи тіла, легені теж слід берегти, це допоможе запобігти розвитку серйозних захворювань. Що для цього можна зробити?
Серце
У грудній клітці кожної людини розміщений дивовижний орган, який працює все життя без зупинок. Це — серце. Можна прикласти долоню до лівої частини грудної клітки і відчути його ритмічний стукіт. Серце, як насос, перекачує кров по організ-му, щоб кисень, який вона несе, потрапив до всіх частин тіла. За розміром цей орган невеликий, його можна порівняти з кулачком. Серце схоже на мішечок, поділений усередині на чотири частини.
Для того щоб серце завжди було здоровим і сильним, необхідно багато рухатися: бігати, стрибати, грати в ігри. При цьому бажано не перевтомлюватися — серце цьо-го не любить. А гарний настрій, добрі стосунки з людьми, дотримання режиму дня, правильне харчування — все це лише на користь серцю!
Кров
Що ж це за кров, яку перекачує серце? Як вона потрапляє до кожного органа тіла? Ми можемо знайти відповідь, уважно роздивитись своє тіло. На ньому обов’язково знайдуться маленькі шрами — сліди від порізів, падінь, травм. І одразу ж згадаємо, як з порізаного пальчика чи розбитого коліна текла червона рідина — кров. Вони, як павутинка, обплітають усі органи тіла, щоб до кожного з них кров могла донести ки-сень і поживні речовини з їжі, яку ми вживаємо.
Шлунок
Для того щоб рости, мати сили бігати, гратися, необхідно годувати свій організм здоровою їжею. Ми вже говорили, що їжа починає перероблятися в роті за допомо-гою зубів і язика. Ми ковтаємо подрібнену їжу, і вона спускається стравоходом до шлунку. Він нагадує мішечок. Зубів у шлунку немає! Тому дуже важливо ретельно пережовувати їжу, коли вона ще міститься в ротовій порожнині, оскільки в шлунку їжа перемішується зі шлунковим соком, перетворюється на пів рідку лемішку і по-чинає перетравлюватися. Якщо у шлунок потрапляє погано пережована або неякісна їжа, він не може з нею впоратися і починає боліти. Тоді ми швидко визначаємо, де він розміщений: всередині живота, трохи нижче ребер.
Шлунок час від часу скорочується і проштовхує їжу в кишківник. Через його стін-ки всі поживні речовини всмоктуються в кров.